S příchodem jara každoročně začíná sezóna klíšťat. Přenášejí různé infekce, kterými se mohou nakazit jak zvířata, tak lidé, proto je důležité přijmout preventivní opatření, abyste ochránili sebe i své domácí mazlíčky.
Kdy začít jednat?
Klíšťata začínají být aktivní, když venkovní teplota vystoupá nad bod mrazu. Sezóna obvykle začíná na začátku dubna a končí s prvními mrazíky (v polovině nebo na konci října). Po celou tuto dobu je důležité zvíře chránit před riziky, která klíšťata představují, a předcházet možným vážným následkům.
Kde klíšťata žijí?
Klíšťata jsou v přírodě velmi rozšířená. Jejich oblíbenými místy jsou travnaté plochy v lesech nebo parcích, vlhké louky, rokle a údolí řek a potoků.
Jak svého mazlíčka chránit?
Prostředky proti klíšťatům se dělí do dvou kategorií. Jedny z nich ničí parazity, jakmile se přisají, zatímco jiné klíšťata odpuzují. Mezi možnosti ochrany patří spreje, šampony, pilulky, kapky nebo obojky. Hlavní účinek všech přípravků nastupuje pátý až sedmý den, proto svého mazlíčka ošetřujte s předstihem. Nejdříve tři dny před plánovaným výletem do přírody a tři až čtyři dny po koupání. Pokud pes během těchto dní zmokne nebo běhá po mokré trávě, je nutné provést ošetření znovu, jinak nebude mít prevence žádný účinek.
Je potřeba ošetřovat psa proti klíšťatům i pokud se jedná o zvíře, které nechodí ven?
Rizika jsou minimální. Ale ačkoliv například vaše kočka vůbec nechodí ven a nepřichází do kontaktu s jinými zvířaty, klíšťata se mohou do domu dostat na oblečení. Proto je i v tomto případě lepší domácího mazlíčka přece jen ošetřit.
Pokud žijete v domě a vaše kočka nebo pes se občas prochází po zahradě, pravděpodobnost, že se klíště chytí se zvyšuje až desetinásobně. Takže v takovém případě je třeba zvíře ošetřovat pravidelně.
Co dělat, když můj pes chytil klíště?
Po procházce pejska nezapomeňte důkladně prohlédnout. Většina klíšťat se zakousne na hlavě, za ušima, na šíji a mezi předníma nohama – těmto místům věnujte zvláštní pozornost.
Pokud si klíštěte všimnete, musíte ho odstranit jemným otočením pinzetou nebo kleštičkami ve směru hodinových ručiček. Nezapomeňte si vzít rukavice, aby vás klíště neinfikovalo. Na hlavičku klíštěte je třeba kápnout kapku oleje, aby se přerušil přívod kyslíku; pak počkejte zhruba 5-10 minut, aby klíště hlavičku uvolnilo a bylo možné jej snáze odstranit. Klíště se nesmí vytrhávat ani mačkat prsty. Místo kousnutí poté ošetřete dezinfekčním prostředkem a naneste tenkou vrstvu gelu EnteroZoo, abyste uspíšili zahojení ranky.
Po odstranění klíštěte dávejte na pejska po dobu několika hodin pozor. Pokud se necítí dobře, okamžitě navštivte veterináře. Pro jistotu ale doporučujeme provést do několika dní po kousnutí test, aby se předešlo vážnému a nevratnému poškození vnitřních orgánů.
Pokud nemáte jistotu, zda klíště svépomocí zcela odstraníte tak, aby hlavička parazita nezůstala v tkáních zvířete, poraďte se co nejdříve s veterinárním lékařem.
Proč je vůbec kousnutí od klíštěte tak nebezpečné?
Jedna z nejnebezpečnějších infekcí, kterou klíšťata přenášejí, je piroplazmóza. U psů a koček může způsobit nejen horečku a anémii, ale i smrt. Další nebezpečí představuje nákaza klíšťovou encefalitidou a boreliozou, kterou se může nakazit nejen váš domácí mazlíček, ale i vy nebo vaše rodina. Jako preventivní opatření se proto doporučuje očkování psa proti tomuto onemocnění.
V jakém věku můžete psa nechat proti borelióze naočkovat?
Očkovat se mohou už dvanáct týdnů stará štěňata. Přeočkování se provádí podle vakcinačního kalendáře obvykle po čtyřech týdnech a pak vždy jednou ročně. Jako každá jiná vakcína i tato může způsobit nežádoucí vedlejší účinky. U psů je ale toto riziko minimální.
Jak zjistím, že odstranění klíštěte nepomohlo a pes je nemocný?
Borelióza se u psů projevuje podobně jako u lidí. Chovatel ale většinou postřehne příznaky až ve fázi, která se u člověka označuje jako třetí stádium onemocnění, což znamená, že zvíře v té době už kulhá a trpí bolestmi kloubů. Léčba boreliózy vyžaduje několikatýdenní podávání silných antibiotik. Chronická borelióza může postihnout i ledviny, srdce a mozek psa.
Nemoc je v počátečních stádiích dobře léčitelná, ale pokud dojde ke zpoždění, může být i smrtelná.